Obec Cerenany Obec Cerenany

Obecný úrad

Dokumenty

O našej obci

Médiá a galérie

Okolie obce

Kultúra a šport

Aktuálne informácie - archív


Vystúpenie speváckej skupiny Hôrky
Dátum pridania 17.05.2015


V nedeľu 17. mája oslávila Spevácka skupina Hôrky spolu so zaplneným Kultúrnym domom v Čereňanoch svoje piate narodeniny. A hoci v ľudskom živote je to len predškolský vek, v činnosti speváckej skupiny je to už celkom slušná história.

 

Na začiatku bol impulz bývalého starostu obce Stanislava Sluku, ktorý si uvedomil, že Čereňany by potrebovali obohatiť svoj kultúrny život a zároveň, že v obci je veľa talentovaných žien a tie by uvítali možnosť zaspievať si. Starosta teda oslovil skúseného folkloristu Ľubomíra Maceka a spoločne zorganizovali konkurz do speváckej skupiny. V Ľubomírovi Macekovi našiel človeka, ktorý sa stal zárukou správneho smerovania budúcej speváckej skupiny – od kvalitného muzikantského vedenia a hudobného sprievodu skupiny, cez zameranie sa na pôvodný repertoár vychádzajúci z tradícií obce, až po oblečenie vychádzajúce z pôvodného kroja. Názov Hôrky jej vymysleli samotné členky, pretože sa viaže k lokalite v blízkosti obce, ktorá už neexistuje, kde väčšina z nich prežila veľa pekných chvíľ. Nasledovalo množstvo poctivej práce, nácvikov a potom už vystúpenia v rámci obce i regiónu. Prvým pozitívnym signálom, že speváčky napredujú, boli referencie o tom, že stúpla kvalita spevu v kostole. A naozaj, po piatich rokoch je Hôrky radosť počúvať – ani školené  ucho nenájde falošné tóny. Ich prejav je suverénny ale precítený, výraz zodpovedajúci atmosfére interpretovaných piesní – lyrický i žartovný. Ale najlepšie o kvalitách čerenianskych speváčok vypovedala zaplnená sála plná spokojných divákov, ktorí si v ich výročnom programe našli nielen piesne svojich starých mám, ale i niekoľko perličiek z folklóru východoslovenského regiónu. Celý program bol okorenený vtipnými scénkami. Ako hosť vystúpila popredná speváčka ľudových piesní z nášho regiónu Lenka Vaňová, ktorá si zaspievala sólo i spolu s Hôrkami. Na záver programu Hôrkam zablahoželal súčasný starosta obce Ján Mokrý, ktorý im zároveň udelil Cenu starostu, pri príležitosti výročia ich vzniku.

Vydarené popoludnie bolo živým dôkazom, že pôvodná myšlienka vzniku speváckej skupiny Hôrky padla na úrodnú pôdu a ony sa stali pevným základom kultúrno-spoločenského života Čerenian a zároveň ich kvalitným reprezentantom.

Všetko dobré, Hôrky do ďalších desaťročí vašej ušľachtilej činnosti.

 

Mgr. Ľudmila Húsková

Riaditeľka RKC Prievidza

návrat ...


Aktuálne

15.12.2021
Obec Čereňany ponúka na prenájom kancelárske priestory a skladové plochy vo svojom priemyselnom objekte.

Fotogaléria

PoČasie

iMeteo.sk

odkazy