Obec Cerenany Obec Cerenany

Obecný úrad

Dokumenty

O našej obci

Médiá a galérie

Okolie obce

Kultúra a šport

Aktuálne informácie - archív


Čerenianska gulášovačka
Dátum pridania 02.07.2015


Dnes je ešte skoro hovoriť, či sa názov tejto akcie ujme aj do budúcnosti, ale to čo sa udialo v našej obci v sobotu 27.6.2015 tomu plne zodpovedá.

Na podnet starostu obce sa dalo dokopy 11 partií, ktoré sa rozhodli navariť guláše podľa svojich receptov pre celú obec. Cieľom neboli žiadne finančné zisky a aj suma 35 €, ktorú chcel starosta venovať každej z partií skončila, tak ako aj zisky z predaja gulášu, na účte Materskej školy Čereňany. Tak vznikol prvý ročník súťaže vo varení gulášu a podľa účasti mal veľký úspech.

Od rána sa kuchári rozložili na svojich stanovištiach pred pohostinstvom Rozvoj, pri cukrárni, pri pizzerii, a v objekte Café Lenka. Pred Rozvojom pod kotle zakúrili družstvá hasičov, Ľudmila Mikulová s partiou a skupina starostu obce. Pri cukrárni kuchtili poľovníci a banda z „dolnej krčmy“ Pumpa.

Na druhej strane hlavnej cesty, pri „pizerke“ varili Bajanovci, Kollárovci a ujo Cyprián Kováčik s vnúčatami. V Café Lenka prikladali pod kotle servis Laurinec, Vážanovci a Debnárovci spoločne a napokon za dovolenkujúcich Bobokovcov hájili farby Krivošíkovci so Zuzanou Pastuchovou.

Začiatky boli rozpačité a po dovarení gulášov bola v tvárach súťažiacich aj otázka – čo s tým? Námestie bolo takmer prázdne, len sem – tam sa niekto zastavil a za 0,50 € ochutnal. Po 14:00 hodine však už všetci vedeli, že cca 600 navarených litrov bude málo. Pripravené stoly boli všade zaplnené do posledného miesta a obyvatelia Čerenian, ale aj okoloidúci, sa bavili pri hudbe a ochutnávali, koštovali – no jednoducho sa napchávali. Od 13:00 hral do tanca aj na počúvanie Relax, od 15:00 hralo Duo sonet a piesne prekladali zábavnými historkami a vtipmi. V zmysle príslovia „To najlepšie nakoniec“ vystúpila kapela Progres z Čerenian a hrali až do 22:00.

Akcia to bola vskutku nečakane úspešná, ťažko odhadnúť, koľko ľudí a odkiaľ sa na nej zúčastnilo. Podľa značiek parkujúcich áut však presiahla nie len hranice kraja, ale aj štátu, keďže na ňu pricestovali ľudia až z Moravy a Čiech a s domácimi sa zabávali až do konca.

Čo dodať na záver? Azda len toľko, že práve takéto podujatia bývajú asi tie najlepšie. Také, kde sa ľudia bavia, susedia z obce sa stretávajú, porozprávajú sa, zabudnú na chvíľku na každodenné starosti a uvoľnia sa pri dobrom jedle, hudbe a zábave.

 

návrat ...


Aktuálne

15.12.2021
Obec Čereňany ponúka na prenájom kancelárske priestory a skladové plochy vo svojom priemyselnom objekte.

Fotogaléria

PoČasie

iMeteo.sk

odkazy